Carrier
Alkohol kontra papierosy
W naszym społeczeństwie krąży wiele mitów na temat alkoholu i papierosów. Ludzie usprawiedliwiają swoje nałogi i dorabiają do tego odpowiednią ideologię. Niejeden uważa, że lampka wina czy kufel piwa jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Jednak sięganie po alkohol częściej niż sporadycznie, musi w jakimś momencie zaszkodzić. Przeświadczenia, że alkohol leczy nerki, jest środkiem poprawiającym trawienie, jest lekarstwem na sen i zdenerwowanie, to tylko fałszywe przekonania, które ludzie podają, by oczyścić swoje sumienie. Mimo iż codzienne picie alkoholu nie jest objawem alkoholizmu, to idąc w tym kierunku bardzo łatwo w niego wpaść. Co prawda spotykamy badania wskazujące na to, iż spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach wpływa „ochronnie” na serce, jednak jest wiele innych, poważnych następstw prowadzących nawet do wylewu krwi do mózgu czy zawału.
Papierosy również negatywnie wpływają na układ krążenia oraz układ oddechowy, powodując chorobę niedokrwienną serca czy zawał, jak również przewlekłe zapalenie oskrzeli, a nawet raka języka, krtani czy raka płuc. W dymie papierosowym zawartych jest ponad 4000 szkodliwych związków (w tym 40 substancji rakotwórczych), głównie o działaniu toksycznym, teratogennym, mutagennym oraz kancerogennym. Najważniejszym składnikiem jest nikotyna, która działa na ośrodkowy układ nerwowy, układ krążenia oraz układ oddechowy.
Uzależnienie od papierosów uwarunkowane jest płcią – mężczyźni zwykle palą dla zabicia nudy i dla relaksu, natomiast kobiety stwierdzają, że palenie je uspokaja, dlatego o wiele trudniej jest im rzucić palenie. W przypadku mężczyzn efekty przynoszą plastry zawierające nikotynę, natomiast na kobiety nie mają już takiej siły oddziaływania. Uzależnienie kobiet od papierosów to raczej uzależnienie psychiki, a w mniejszym stopniu samego organizmu, gdyż wiążą się z tym obawy związane ze wzrostem wagi.
Wśród środków odurzających alkohol to nasz największy zabójca i co interesujące, zabija więcej ludzi niż wszystkie inne narkotyki razem wzięte. Młodzież coraz częściej sięga po alkohol i papierosy, ponieważ są one akceptowane w życiu społecznym. Kierowcy nagminnie jeżdżą na „podwójnym gazie”, pomimo tego, że z roku na rok policjanci zatrzymują ich coraz więcej.
Palą i piją wszyscy – młodzież, kobiety w ciąży, sportowcy, politycy, lekarze. Jakie są tego skutki – dobrze wiemy, jednak czy nasza wiedza pokrywa się z tym, co robimy? Niszczymy sobie i swoim najbliższym życie, bo przecież jesteśmy świadomi tego, że palenie bierne również jest szkodliwe, a alkohol spożywany nawet w minimalnych ilościach może prowadzić do uzależnienia. Nie ma odpowiedzi na pytanie co jest lepsze – alkohol czy papierosy. Mówi się, że wszystko jest dobre, ale z umiarem i wszystkiego można spróbować, bo to dla ludzi. Jednak zanim sięgnie się po kolejny kieliszek lub kolejnego papierosa, warto zastanowić się czy ważniejsze jest życie i zdrowie czy uzależnienie od tych środków, prowadzące nawet do śmierci.

Kreator www - przetestuj za darmo