Carrier
Zakupoholizm
Nie zawsze jest tak, że aby być chorym trzeba być umierającym, czy fizycznie niedysponowanym. Nie musi też nic boleć, a człowiek może nawet normalnie funkcjonować. Choroba bowiem to nie tylko to, co dotyka naszej fizjologii, może ona leżeć w sferze psychiki. Tak działają przecież anoreksja, czy bulimia, nawet depresja – w tych czasach niezwykle popularna. Jednak już samo uzależnienie od czegoś, np. od używek, może sprawić, że konieczne jest odbycie leczenia. Alkoholizm i narkomania traktowana jest teraz jako choroba. Ale lista współczesnych uzależnień wydłuża się konsekwentnie. Teraz nawet najbardziej prozaiczne zajęcie może przerodzić się w obsesję. Tak jest w przypadku zakupów – niby nic nieznaczącej czynności.

W dzisiejszych czasach nie można być pewnym, że jest się zupełnie zdrowym. Nawet jeśli czujemy się wyśmienicie, jakaś infekcja może być ukryta i nie dawać jeszcze żadnych objawów. Może też zdarzyć się tak, że człowiek nie zdaje sobie sprawy z własnej choroby. Lekarza widział wieki temu, a o profilaktycznych badaniach zapomina, bo na nic nie ma czasu. Ale choroby nie muszą atakować czy ograniczać się tylko do ludzkiej fizyczności bądź fizjologii. Wcale nie trzeba mieć naocznych dowodów na to, że ktoś jest chory. Przypadłość może bowiem dotyczyć psychiki, a bywa nawet gorszą niż ta, która działa w obrębie ciała. Do walki z nią potrzeba często wiele sił i czasu, a skutki nie są wcale błahe. Przecież zdarza się, że osoby o słabej psychice, bo właśnie cierpiące na przykrą dolegliwość, np. depresję, targają się na własne życie. Bywają jednak i takie przypadłości, które nie zagrażają życiu człowieka, ale utrudniają egzystencję, a nawet są powodem do wstydu i narzekań. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co może stać się naszą chorobą czy uzależnieniem. Bowiem wcale nie trzeba sięgać po używki – alkohol, papierosy, narkotyki, a być uzależnionym. Współczesne czasy znają bardzo różne i nawet dziwne przypadki i przypadłości ludzkie. Bo kto by pomyślał, że tak prozaiczna czynność, jaką są zakupy, może przerodzić się w obsesję. We wszystkim trzeba mieć umiar, ale zachowanie go czasami nastręcza problemów. A wtedy nawet powszednie kupowanie może okazać się manią, której ciężko jest się pozbyć, a która wymaga specjalistycznego leczenia i walki z nią.

Zakupoholizm to zachowanie, które objawia się nieustanną potrzebą kupowania i to nawet tych rzeczy, których się wcale nie potrzebuje. Często po tym człowiek zaczyna myśleć racjonalnie i zwykle żałuje dokonania zakupu, ale chęć nowości, a także towarzysząca każdorazowym zakupom euforia i stan uniesienia, jest na tyle kusząca, że nieustannie się do tego wraca. Czynność powtarza się zastraszająco często. Przeradza się w obsesję ciągłego bycia w sklepach i nieustannego pozyskiwania nowych dóbr, czy produktów. W przypadku, gdy nie można dokonać zakupów odczuwa się złość, rozżalenie, a nawet nie można zapanować nad swoimi emocjami. Ta przypadłość, którą potocznie określa się manią zakupów, bardzo utrudnia życie. Nieustannie bowiem myśli się o tym, codziennie nawet odwiedza butiki, czy hale sklepowe i wydaje pieniądze, zupełnie niepotrzebnie. Bowiem kiedyś naszego potrzeby kończą się, ale uzależnieni wcale umiaru nie znają. Nie wiedzą kiedy przestać, a może nawet wcale nie chcą, bo czemu niby mieliby zrezygnować z tak wielkiej przyjemności, z czynności, która sprawia, że poprawia się nam humor? Opamiętanie przychodzi dopiero wtedy, gdy sytuacja całkowicie wymyka się spod kontroli, kiedy normalne życie już nie jest możliwe, a nawet kiedy człowiek staje wobec problemów.

W dzisiejszych czasach każdy może złapać się na tym, że myśli o zakupach. Nic dziwnego, bo nieustannie słyszy się o promocjach, reklamach, sklepy zachęcają ciągle do kupowania czegoś nowego po atrakcyjnej cenie. Jednak większość potrafi zachować umiar i zaopatrywać się w to, co rzeczywiście jest niezbędne. Nie chomikuje ani produktów spożywczych, ani nie gromadzi coraz to nowych sprzętów. Robi to tylko wtedy, gdy realnie tego potrzebuje. Osoba, która jest zakupoholikiem, takich zahamowań nie posiada. Nie wie, kiedy przestać, nie zna umiaru. A pieniędzy zamiast przybywać, to ubywa. Zaczynają się wówczas problemy z płatnością, budżet domowy okazuje się pękać w szwach, a nawet w ogóle może nie być funduszy na dalsze życie. Osoba, postawiona pod murem, w sytuacji bez wyjścia, może uciekać się do zaciągania coraz to nowych kredytów, a tym samym wpędzać siebie w błędne koło. Cierpi na tym także i rodzina, nawet związek, w którym ewidentnie coś zaczyna się psuć, gdy nie ma czasu dla partnera. Ciągle przecież myśli się o odwiedzaniu sklepów, a nie o poprawieniu relacji w domu. Zakupoholicy często uświadamiają sobie swój problem, gdy ich sytuacja jest opłakana. Ścigają ich banki, które domagają się spłaty długów, a małżeństwo albo wieloletni związek po prostu się rozpadają. Chwilowe przyjemności, które płynęły z zakupów, nie potrafią poprawić już humoru. Potrzebna jest pomoc.

Zakupoholizm jest przypadłością, uzależnieniem, które wymaga leczenia. Nie można się go pozbyć zażywając środki farmakologiczne, ale można pracować nad sobą i nad swoją własną psychiką. Uświadomienie problemu jest pierwszym krokiem w walce z manią zakupów, gdy tego zabraknie, nie ma szans na wygranie. Niezwykle pomocni w walce z zakupoholizmem są psycholodzy i terapeuci, którzy pracując z pacjentem, doprowadzają jego osobę do równowagi. Samodzielność często nie przynosi efektów, choć nikt jej nie odradza.

Nie trzeba sięgać po używki, aby okazało się, że trzeba poddać się terapii. Nie trzeba być chorym w sensie fizycznym, aby trzeba było się leczyć. Są osoby, które potrzebują pomocy, bo ich słaba psychika nie poradziła sobie nawet z prostą czynnością. Powszednie i prozaiczne zakupy stały się uzależnieniem. W dzisiejszym świecie człowiek bowiem szuka przyjemności. Zapomnienia o kłopotach i lękach, smutkach, które może nieść codzienne życie. Chwile błogości, zadowolenie, euforii, czy wreszcie po prostu poprawę samopoczucia daje buszowanie po sklepach i robienie zakupów. Nawet nie zauważy się, kiedy ta czynność wejdzie na stałe do planu dnia, a nawet nie będzie można bez niej żyć. Błędne jest myślenie, że mania kupowania dotyczy tylko kobiet. Mężczyzn nie omija także i ta przypadłość. Każdy może być uzależniony, bo nie ma w tej kwestii podziału na płeć, wiek i zasób portfela…
Kreator www - przetestuj za darmo